Vrste

Cromaris je lider hrvatske marikulture i sedma kompanija u svijetu za uzgoj brancina i orade. Uz brancina i oradu uzgajamo hamu i gofa, a od 2021. jedini u svijetu i zubatca. Krajem 2022. Cromaris je uzgojio novu vrstu ribe BIO hamu. Proizvodnja Cromarisove bijele ribe započinje u mrijestilištu u Ninu i nastavlja se na sedam uzgajališta. Uzgajališta Lamjana, Košara, Velo žalo, Žman, Kudica i Lavdara nalaze u Zadarskoj, a uzgajalište Budava u Istarskoj županiji. Organski uzgoj odvija se na uzgajalištu Kudica te od 2023. i na cijelom području uzgajališta Velo žalo. Na ostalim uzgajalištima riba se uzgaja na konvencionalan način. Riba se prerađuje, pakira i distribuira do kupaca i potrošača u Hrvatskoj i inozemstvu iz proizvodno-logističkog centra Gaženica u Zadru.

Cromaris brancin

Dicentrarchus labrax

Cromaris brancin

Brancin pripada obitelji lubina (Moronidae). Brancin je grabežljivac, a o njegovoj grabežljivoj prirodi svjedoči i korijen imena lubin, koji dolazi iz latinske riječi lupus za vuka. Od češćih imena pojavljuju se agač, lubin, dut, luben, smudut i morski grgeč. Pliva vrlo brzo i slovi za iznimno inteligentnu ribu. Čvrste je građe, robustan, ali istovremeno izdužene i elegantne linije tijela. Glava mu je srednje veličine s nerazmjerno velikim ustima na kojima je donja usna blago isturena. Brancin nema velike zube, ali su brojni i jako oštri. Na škržnom poklopcu ima nekoliko jakih bodlji. Tijelo brancina pokriveno je malim ljuskama. Svijetle je olovno sive boje što postrance prelazi u sivo srebrnastu, a dolje u srebrnasto bijelu. Iznad škržnog poklopca na tijelu ima crnkastu mrlju. Prethodnica Cromarisa, zadarska tvrtka Cenmar, bila je pionir marikulture Sredozemnog mora i uvela je prvi kavez za uzgoj brancina još 1979. godine. Uz nasljeđeno stručno znanje i 40 godišnje iskustvo, Cromaris uzgaja svoje brancine na prekrasnim lokacijama srednjeg Jadrana.

Cromaris orada

Sparus aurata

Cromaris orada

Orada pripada obitelji ljuskavki (Sparidae). Orada je jedna od najplemenitijih vrsta jadranske bijele ribe. Opjevana je još u vrijeme antičke Grčke zbog veličanstvenih kretnji. Zahvaljujući svom atraktivnom izgledu poznata je i kao “Kraljica mora”, a ime je dobila po karakterističnoj zlatnoj pjegi. Naziv orada nije jedinstven za čitavu hrvatsku obalu Jadrana. U upotrebi je čak tridesetak imena, od kojih su češće upotrebljavani: komarča, podlanica, dinigla, lovrata, ovrata, zlatva, sekulica, štrigavica i dr.
Orada se ističe velikom i robusnom glavom s razvijenim čeljustima i krupnim usnama. Gornja vilica je malo isturena nad donjom. Tijelo joj je čvrste građe ovalnog oblika, a u boku je stisnuta. Na gornjem dijelu tijela je modrikasto zelenkasto sive boje, a postrance je sivo srebrnaste boje, s uzdužnim smeđim ili smeđe zelenkastim prugama. Donji dio tijela je srebrnasto bijel. Na gornjem dijelu škržnog otvora nalazi se zlatna do narančasta mrlja, a gornji kut škržnih otvora obuhvaćen je ljubičasto crnom mrljom. Između očiju je svijetlo zlatni most.

Cromaris hama

Argyrosomus regius

Cromaris hama

Hama je autohtona, gotovo zaboravljena prvoklasna vrsta bijele ribe koje je pred stotinjak godina u Jadranskom moru bilo u izobilju. Spada u porodicu sjenki (Sciaenidae), riba koje žive u sjeni, zaklonjena od pogleda na dubinama većim od 30 m. Hama ima izduljeno tijelo, oblika kapljice, lagano spljošteno. Usta su joj velika, s više redova zuba. U donjoj vilici su 2-3 reda, a u gornjoj 2 reda. Karakteristične je srebrnasto sive boje s brončanim odsjajem na stranama. Unutrašnjost usta je narančasto-žućkasta, a peraje su sivkaste. Ovu prvoklasnu vrstu bijele ribe plasirali smo na tržište 2011. godine i ponosni smo što smo ju vratili u Jadran.

Cromaris zubatac

Dentex dentex

Cromaris zubatac

Zubatac pripada obitelji ljuskavki (Sparidae). Naraste do 1 metra duljine i postigne težinu do 16 kg. Zubatac na Jadranu najviše obitava na području šibenskih i zadarskih otoka, gusta naselja se nalaze i kod Pule i Rovinja te oko otoka Visa, Lastova, Mljeta i Palagruže. Osim u Jadranu rasprostranjen je i u Mediteranu i istočnom Atlantiku. Zubatac je čvrste građe, osobito glava sa prednjim dijelom na kojem se ističu jake čeljusti i vrlo veliki i oštri očnjaci po kojima je i dobio ime. Duguljastog je, ali istovremeno i prilično visokog tijela, u boku stisnutog. Smeđe crvenkaste je boje s rijetkim crnim mrljama, dok mu trbušni dio prelazi u ružičasto srebrnkasto bijelu boju. Repna peraja je ružičasta s crnim obodom. Cromaris je započeo sa uzgojem zubaca 2011. godine te smo ga u manjim količinama uzgajali do 2016. U 2019. godine ponovno smo pokrenuli proizvodnju ove iznimno uzgojno zahtjevne vrste.

Cromaris gof

Seriola dumerili

Cromaris gof

Gof je riba iz porodice Carangidae. Gofa osim u Jadranu, možemo pronaći u mnogim toplijim morima. Ovisno o temperaturi mora, gof mijenja područje na kojem živi. Zimi je u dubljem, a krajem proljeća se približava površini. Odrasli žive kao samci ili u manjim skupinama. Gof ima izduženo tijelo srebrne boje sa sitnim ljuskama koje daju prekrasan odsjaj koji podsjeća na dugine boje.